Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 20 lutego 2009
SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
PTAiIT Warszawa, dnia 20.02.2009r.
PTAiIT Warszawa, dnia 20.02.2009r.
Sprawozdanie z posiedzenia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Posiedzenie Zarządu Gównego PTAiIT odbyło się dnia 20.02.2009 roku w Warszawie w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej zgodnie z następującym programem:
Program posiedzenia:
1. Sprawozdanie z 5-tego posiedzenia ZG PTAiIT (M. Mikaszewska-Sokolewicz)
2. Aktualne sprawy finansowe i członkowskie: stan bazy danych (E. Jasek)
3. Wytyczne znieczulenia do porodu (Z. Kruszyński)
4. Strona internetowa PTAiIT (W. Machała)
5. Informacja na temat przygotowań do Sympozjum z okazji 50-cio lecia PTAiIT (J Andres)
6. Informacja na temat propozycji patronatów PTAiIT nad programami edukacyjnymi (J. Andres)
7. Informacja na temat CEEA (FEEA) jako oficjalnego programu ciągłej edukacji ESA (J. Andres)
8. Wolne wnioski
Godz. 13.00: spotkanie członków ZG PTAiIT z przewodniczącymi Oddziałów oraz Sekcji PTAiIT (prezentacje Oddziałów i Sekcji oraz omówienie zgłoszonych zagadnień).
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego oraz zaproszeni goście:
Lista obecności
Zarząd Główny PTAIT
1. Prezes PTAiIT Prof. dr. hab. med. Janusz Andres +
2. Prezes Elekt Prof. dr hab. med. Maria Wujtewicz +
3. Prezes Ustępującej Kadencji Prof. dr hab. med. Leon Drobnik -
4. sekretarz Dr med. Małgorzata Mikaszewska_-Sokolewicz +
5. skarbnik Dr Ewa Jasek +
6 . członek Doc. dr hab. med. Waldemar Machała +
7. członek Doc. dr hab. med. Dariusz Maciejewski -
8. członek Dr med. Radosław Owczuk +
9. członek Dr med. Mariusz Piechota _
Zaproszeni goście
10. Prof. dr hab. med. Andrzej Nestorowicz +
11. Doc. dr hab. med. Piotr Knapik -
12. Prof.dr hab. med. Krzysztof Kusza -
13. Mecenas Marcin Smaga -
14. Prof. Zdzisław Kruszyński -
15. Prof. Ewa Mayzner- Zawadzka +
16 Oddział Mazowiecki Dr Teresa Korta +
17 Oddział Łódzki Doc Waldemar Machała +
18 Oddział Gdański-Pomorski Dr Radosław Owczuk +
19 Oddział Podkarpacki Dr Alicja Macheta +
20 Oddział Wielkopolski Dr Barbara Tamowicz +
21 Oddział Dolnośląski Prof. Andrzej Kubler -
22 Oddział Zachodniopomorski Dr Daniel Jankowski -
23 Oddział Podlaski Dr Sławomir Czaban -
24 Oddział Warmińsko Mazurski Dr Dariusz Onichimowski -
25 Oddział Świętokrzyski Dr Małgorzata Szerla -
26 Oddział Roztoczański Prof. Krzysztof Przesmycki -
27 Oddział Śląski Doc Hanna Misiołek -
28 Oddział Kujawsko-Pomorski Dr Beata Kościałkowska -
29 Sekcja Historyczna Dr Alicja Macheta +
30 Sekcja Pediatryczna Dr Marcin Rawicz +
31 Sekcja Anestezji Regionalnej Prof. Ewa Mayzner Zawadzka +
32 Sekcja Przyrządowego Udrażniania Dróg Oddechowych Doc Waldemar Machała +
33 Sekcja Kardio-Torakoanestezji Prof. Ewa Kucewicz -
34 Sekcja Medycyny Hiperbarycznej Dr Zdzisław Sićko -
35 Sekcja Neuroanestezjii i Intensywnej Terapii w Chorobach Neurologicznych Prof. Zbigniew Karwacki -
36 Sekcja Wentylacji Domowej Dr Andrzej Pytel +
37 Sekcja Znieczulenia Ambulatoryjnego Doc Dariusz Maciejewski +
38 Profesor Zdzisław Rondio +
39 Dr Józef Hezner +
40 Medipress Anna Łuczyńska +
Andrzej Goroszczak +
Krystyna Baran +
Dariusz Maciejewski przysłał drogą elektroniczna skład Sekcji Znieczulenia Ambulatoryjnego oraz sprawozdanie z działalności Sekcji w 2008 roku. Docent Tomasz Gaszyński przysłał drogą elektroniczną informacje o składzie Sekcji Przyrządowego Udrażniania Dróg Oddechowych, dotychczasowych dokonaniach i planach Sekcji na przyszłość oraz dostarczył opracowane wytyczne przyrządowego udrażniania dróg oddechowych (które zostaną opublikowane w najbliższym numerze Anestezjologii i Intensywnej Terapii).
Pani Dr Beata Kościałkowska przesłała pytanie o możliwość uzyskania na serwerze powierzchni dla Oddziału Kujawsko-Pomorskiego oraz plany ZG umożliwienia członkom Towarzystwa dostępu do treści publikowanych w renomowanych zagranicznych czasopismach anestezjologicznych.
Ad 1
Zarząd przyjął sprawozdanie z posiedzenia w dniu 23.01.2009Ad 2
Dr Jasek przedstawiła raport finansowy z ostatniego miesiąca i m.in. poinformowała zebranych o podpisanych nowych umowach PTAiIT z biurem rachunkowym EBOR na usługi księgowe oraz ze spółką A.T.O.M. na stworzenie i obsługę strony internetowej Towarzystwa. Towarzystwo wypłaciło wydawnictwu Medi-press 25 800 PLN tj opłatę za czasopismo dla 430 członków PTAiIT.Do 13 lutego na konto PTAiIT wpłynęło 535 składek członkowskich.
Dr Jasek zwróciła uwagę na rozbieżność informacji na temat płatności składek i uprawnień do otrzymywania czasopisma. Poprosiła by stworzyć i opublikować następującą informację , że czasopismo będzie dostarczane Członkom Towarzystwa dopiero po wpłaceniu całej składki członkowskiej tj. 120 PLN.
Dyskusja:
Doktor Radosław Owczuk ponownie (jak podczas w poprzedniego zebrania) zwrócił uwagę na zagadnienie korzyści z bycia członkiem PTAiIT. Jego zdaniem obok prenumeraty czasopisma Towarzystwo powinno oferować upust na opłaty zjazdowe. Ponadto poddał pod dyskusję projekt zróżnicowania wysokości składki od terminu dokonanej wpłaty.
Profesor Andrzej Nestorowicz wyraził swoją aprobatę dla ostatniego pomysłu zwracając uwagę zebranych na fakt iż dodruk czasopisma kosztuje więcej niż druk bieżącego numeru.
Obecnie redakcja wysyła pierwszy numer czasopisma wszystkim, którzy opłacili pełną składkę w poprzednim roku.
Ad 3
Profesor Ewa Mayzner Zawadzka zreferowała stan zaawansowania prac na wytycznymi znieczulenia porodu. Pani Profesor stworzyła projekt wraz z Panem Profesorem Zdzisławem Kruszyńskim . Obecnie trwa nanoszenie poprawek i uwag grupy roboczej. Dotychczas naniosła swoje uwagi Pani dr Elżbieta Nowacka. Projekt zostanie wysłany do pozostałych członków grupy roboczej tj do Pana Profesora Michała Gacy, Pana Docenta Dariusza Maciejewskiego i Pana Doktora Krzysztofa Zająca. Dyskusja ma zostać zakończona do końca lutego tak by można było opublikować wytyczne w pierwszym tegorocznym numerze Anestezjologii i Intensywnej Terapii.Ad 4
Pan Docent Waldemar Machała zdał sprawozdanie z prac nad tworzeniem nowej strony internetowej PTAiIT. Prace nad stroną ruszyły przed 10 dniami tzn. wraz przekazaniu pierwszej raty. Problemem było wybranie odpowiednich zdjęć, które mają jednoznacznie przedstawiać anestezjologów. Pan Profesor Nestorowicz zgłosił gotowość przekazania zdjęć którymi dysponuje i zaapelował by inni kierownicy zespołów uczynili to samo.Strona zawiera kalendarz w którym zostały podświetlone daty w których odbywają się Zjazdy i Sympozja Anestezjologiczne. Wydzielono obszar dostępny dla członków towarzystwa. Strona będzie zawierała chronologicznie opublikowane sprawozdania z Posiedzeń Zarządu Głównego oraz Zjazdów i Konferencji . Planuje się jako pierwsze udostępnić wystąpienia z tegorocznej Konferencji w Szczyrku, pod warunkiem że uda się przygotować i uzyskać zgodę autorów na publikację ich wystąpień na potrzeby Towarzystwa. Planowane jest udostępnianie treści wystąpień osobom, które uczestniczyły (opłaciły) udział w konferencjach krajowych np. na podstawie przyznanego hasła lub numeru (ma to zapobiec ew. spadkom frekwencji na tego typu imprezach w sytuacji gdy treść wystąpień będzie dostępna w internecie). Docent Machała zwrócił uwagę na pilną potrzebę zdefiniowania co to znaczy impreza zorganizowana przez Towarzystwo. Nie ma jasności jaką właściwie domenę ma Towarzystwo, obecnie opłacone są dwie : PTAiIT org i anestezjologia org.pl Zebrani opowiedzieli się za www. anestezjologia.org.pl. Opłata za domenę wynosi 170 PLN z podatkiem; utrzymanie miesięczne 200-250 PLN (administrowanie) opłata za pierwszy rok używania powierzchni serwerowej 120PLN za następne 1500 PLN- daje to w ciągu roku ok. 5000 PLN stałych opłat. Każdy członek PTAiIT będzie miał swoje konto za dodatkową opłata 500 PLN ( obliczone na 2000 członków) Adres internetowy będzie imienny. Potrzebna jest decyzja o wielkości wykupionej powierzchni serwerowej. Grupa robocza do spraw strony internetowej : Profesor Janusz Andres, Docent Waldemar Machała dr Ewa Jasek oraz dr Maciej Gordon. Dr Gordon zgłosił ustnie chęć wypisania się z prac ww grupy. Profesor Andrzej Nestorowicz zaapelował by stworzyć jedną stronę i nie zmieniać jej przez każdy nowy Zarząd. Strona powinna ruszyć jak najszybciej i być rozwijana w miarę upływu czasu.
Ad 5
Profesor Janusz Andres i Pani Dr Alicja Macheta przekazali zebranym Pierwszy Komunikat Międzynarodowego Sympozjum z okazji 50lecia Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które odbędzie się w Krakowie w dniach 25-27.06.2009.Ad 6
Profesor Andres przedstawił prośby objęcia patronatem warsztatów poświeconych wytycznym diagnostyki i leczenia ostrej zatorowości płucnej oraz programu edukacyjnego dotyczącego walki z bólem. Wytyczne zostały opracowane przez European Society of Cardiology natomiast organizatorem 10 zajęć Warsztatowych w Polsce jest Firma Sanofi-Aventis. Program Edukacyjny dotyczący walki z bólem jest przygotowany przez Fundację Rak nie musi boleć im Macieja Hilgiera. Zarząd Główny wyraził zgodę na objęcie patronatem warsztatów poświeconych diagnostyce i leczeniu zatorowości płucnej. Zebrani zdecydowali udzielić poparcia programowi edukacyjnemu walki z bólem po przedstawieniu Statutu Fundacji i programu szkoleń.. Polskie Towarzystwo Homeopatii zwróciło się do ZG PTAiIT o poparcie odwołania od negatywnego stanowiska Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie homeopatii jako metody leczniczej. Ad 7
Profesor Andres i Dr Macheta poinformowali zebranych o powołaniu przez Europejskie Towarzystwo Anestezjologii, Komitetu Edukacji Europejskiej w Anestezjologii (CEEA), który zastąpi Europejską Szkołę Anestezjologii (FEEA) i będzie odpowiedzialny za program ciągłego kształcenia w anestezjologii wraz ze Światową Federacją Towarzystw Anestezjologów (WFSA) . Najbliższy kurs CEEA (dawnego (FEEA) w Polsce odbędzie się w Krakowie w dniach 23-25 kwietnia 2009. Uczestnicy tego kursu otrzymają zaświadczenia sygnowane przez ESA CEEA i WFSA. Ad 8
Następnie Pani Dr Macheta podniosła problem przyznawania punktów edukacyjnych za comiesięczne posiedzenia Oddziału PTAiIT. Zainicjowało to dyskusję w której uczestniczyła Pani Dr Alicja Macheta , Dr Teresa Korta Dr Radosław Owczuk i Pan Profesor Andrzej Nestorowicz. (TK) Zarząd Główny powinien się porozumieć z NRL w sprawie opłat i przyznawania punktów edukacyjnych. Dr Owczuk przybliżył zebranym treść rozporządzenia MZ oraz mechanizm regulujący problem przyznawania punktów edukacyjnych w Gdańsku. Jednostki akademickie są uprawnione do przyznawania punktów, natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra inne formy działalności takie posiedzenia naukowo-szkoleniowe uprawniają do przyznania 3 punktów (RO). AN: punkty które lekarze mają zgłaszać do ORL muszą zostać zaakceptowane przez ORL, ta z kolei nie zaakceptuje punktów, które nie są zarejestrowane w ORL. Każde zebranie oddziału, kurs i zjazd należałoby wcześniej zgłosić do okręgowej Rady Lekarskiej. (RO) w statucie szpitala jest zapisane nauczanie; posiedzenia naukowo szkoleniowe nie wymagają zatwierdzenia przez Izbę Lekarską. Zarząd Główny upoważnił Dr Radosława Owczuka do opracowania stanowiska ZG w tej sprawie. Dr Owczuk zasugerował, że w porozumienie się również w tej kwestii z Panią Profesor Ewą Karpel. Następnie poszczególni (obecni) przedstawiciele Oddziałów i Sekcji przedstawili reprezentowany przez siebie Oddział/Sekcję.
Jako pierwsza zabrała głos Pani Dr Teresa Korta zastępca przewodniczącego Oddziału Mazowieckiego. Oddział organizuje 9-12 spotkań w roku w tym 2 spotkania z innymi towarzystwami Na posiedzeniach (1.5 godzinnych) obecni są członkowie towarzystwa, goście z innych Oddziałów i specjalności. Posiedzenia są zwykle częściowo sponsorowane przez firmy. Nie ma strony internetowej Oddziału. Dnia 5 czerwca odbędzie się spotkanie w Przasnyszu.
Oddział Gdański
Obejmuje całe województwo pomorskie i Elbląg z 4 szpitalami w Elblągu.
Kadencja obecnych władz trwa do marca 2009
Szacunkowo do 31 grudnia Oddział liczył 193 członków w tym 2 członków honorowych Posiedzenia odbywają się 7 razy do roku; wiosną organizowane jest zawsze jedno posiedzenie z Oddziałem Warmińsko-Mazurskim . W Oddziale działają 2 sekcje . Za 2,5 roku Oddział Zorganizuje XVII Zjazd PTAiIT.
Pani Doktor Barbara Tamowicz reprezentowała Oddział Wielkopolski. Oddział liczy 120 członków. W ciągu roku organizuje 5-6 jednodniowych spotkań naukowych. Komunikaty do członków Oddziału są rozsyłane drogą elektroniczną. Przed 4 laty Oddział zorganizował XV Zjazd PTAiIT. W Oddziale działa Sekcja Wentylacji Domowej.
Dr Macheta przedstawiła Oddział Podkarpacki i działającą w Oddziale Sekcję Historyczną.. Oddział organizuje co roku 3 duże spotkania- konferencję naukowo szkoleniowa w Krynicy ograniczona do regionu
Ból i cierpienie - razem z katedrą historii medycyny i farmacji
Oraz coroczne spotkanie naukowe poświecone Profesorowi Markowi Sychowi z przedstawieniem i nagrodzeniem wybranej pracy doktorskiej,
Zebrania w Krasiczynie organizowane przez Pana prof. Kublera.
Sekcje historyczna powstała Uchwałą ZG za czasów prezesury prof. Rondio ,w 1986 roku i byłą drugą taką sekcją na Świecie (po USA gdzie w 1982 roku powstało Towarzystwo Historyczne). W 1980 Sekcja Zorganizowała pierwsze Sympozjum. Pierwszym przewodniczącym Sekcji był Pan Profesor Marian Kuś . W 90 roku sekcja zorganizowała konferencję „ EKG a anestezjologia” oraz „ Podtlenek azotu” natomiast w 2000 roku ‘Anestezja i sztuka z wystawą malarstwa prof. Sycha . W 97 roku -150 lat anestezji w Polsce – prof. Sych
Pan Doktor Marcin Rawicz reprezentował Sekcję Pediatryczną
Sekcja organizuje we wrześniu 2009 Europejski Kongres Anestezji Pediatrycznej. Skład sekcji jest trudny do określenia. Sekcja organizuje coroczne spotkania z wyjątkiem 2008 roku (Zjazd w Krakowie) i 2009 roku (Zjazd Europejski). Doktor Rawicz poprosił o zamieszczenie na stronie internetowej odsyłacza do strony internetowej Zjazdu OSPA. Osiągnięciem Sekcji jest wydłużenie czasu szkolenia w anestezjologii dziecięcej z miesiąca do 3 miesięcy. pediatrycznych Polsce jest około 380 anestezjologów pediatrycznych tj takich którzy >60% czasu pracy znieczulają dzieci.
Pan Doktor Andrzej Pytel przestawił najmłodszą Sekcję PTAiIT Sekcję Wentylacji Domowej
Inicjatorem wentylacji domowej jest pan Prof. Szreter. W ostatnich 7 latach wentylacja domowa jest świadczeniem finansowanym przez NFZ. Z roku na rok wzrasta liczba świadczeń. W Europie domowej wentylacji wymaga od 12-20 /100000 mieszkańców w Polsce powinno ich być ok. 4000 realnie jest ich ok. 600-650 osób. We Francji wentylacja domowa jest nadzorowana i prowadzona przez pulmonologów , w Polsce zajmują się tym anestezjolodzy. Dokładna liczba członków nie jest znana.
Pan Docent Machała reprezentował Oddział Łódzki i Sekcję Przyrządowego Udrażniania Dróg Oddechowych. Sekcja powstała przed 2 laty, składa się z 4 osobowego Zarządu i 9 członków. Zadaniem sekcji jest : propagowanie nowoczesnych metod udrażniania dróg oddechowych oraz procedur postępowania. Edukacja, organizacja szkoleń, kursów i warsztatów z tej tematyki oraz projektowanie i organizacja badań naukowych nad urządzeniami do udrażniania dróg oddechowych. Sekcja przygotowała projekt - propozycję Polskich Wytycznych postępowania w przypadku wystąpienia trudności intubacyjnych oparty o wytyczne Difficult Airway Society (treść projektu w załączniku 1) który został przedstawiony na XVI Międzynarodowym Zjeździe PTAiIT w Krakowie 24-27.09.2008, zorganizowała kursy „Trudna intubacja” przy współpracy z International School for Instructors in Anesthesiology WFSA w terminie 12-16.05.2008 oraz 6-9.10.2008, oraz zorganizowała warsztaty szkoleniowe podczas XVI Międzynarodowego Zjazdu PTAiIT w Krakowie 24-27.09.2008, W najbliższej przyszłości sekcja planuje realizację następujących zadań:
• Opracowanie i wdrożenie Polskich Wytycznych postępowania w przypadku wystąpienia trudności intubacyjnych,
• Organizacja kolejnych kursów, szkoleń i warsztatów,
• Stworzenie strony internetowej o nowoczesnych metodach przyrządowego udrażniania dróg oddechowych,
• Dalsze badania naukowe nad nowoczesnymi urządzeniami i metodami udrażniania dróg oddechowych i publikacja wyników.
Wytyczne zostaną opublikowane w czasopiśmie Anestezjologia i Intensywna Terapia.
Profesor Nestorowicz poprosił by kontynuować spotkania i organizować rozszerzone zebrania Zarządu Głównego z Przewodniczącymi Oddziałów i Sekcji raz na kwartał.
Prezes PTAiIT Prof. dr hab. med. Janusz Andres
Sekretarz PTAiIT Dr Małgorzata Mikaszewska- Sokolewicz