Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 23 stycznia 2009
SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
PTAiIT Warszawa, dnia 23.01.2009r.
PTAiIT Warszawa, dnia 23.01.2009r.
Posiedzenie Zarządu Gównego PTAiIT odbyło się dnia 23.01.2009 roku w Warszawie na ulicy Niedźwiedziej 12 w siedzibie spółki Medipress .
W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego oraz zaproszeni goście .
Lista obecności na Zebraniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii w dniu 23.01.2009
Zarząd Główny PTAIT
1. Prezes PTAiIT Prof. dr. hab. med. Janusz Andres +
2. Prezes Elekt Prof. dr hab. med. Maria Wujtewicz -
3. Prezes Ustępującej Kadencji Prof. dr hab. med. Leon Drobnik +
4. sekretarz Dr med. Małgorzata Mikaszewska_-Sokolewicz +
5. skarbnik Dr Ewa Jasek +
6 . członek Doc. dr hab. med. Waldemar Machała +
7. członek Doc. dr hab. med. Dariusz Maciejewski +
8. członek Dr med. Radosław Owczuk +
9. członek Dr med. Mariusz Piechota +
Zaproszeni goście
10. Prof.dr hab. med. Krzysztof Kusza +
11. Mecenas Marcin Smaga +
12. Firma ATOM +
Zebranie Zarządu przebiegało zgodnie z Programem Zebrania przygotowanym przez Prezesa PTAiIT.
Program 5-tego posiedzenia Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 23 stycznia 2009 roku w Warszawie ul Niedźwiedzia 12 A w godz. 11.00 – 14.00
1. Przyjęcie sprawozdania z 4-tego posiedzenia ZG PTAiIT z dnia 15 grudnia 2008 roku (M. Mikaszewska-Sokolewicz)
2. Omówienie spraw finansowych PTAiIT : sprawozdanie finansowe za IV kwartał 2008 r; kwestia refundacji przejazdów dla członków ZG PTAiIT na posiedzenia; kwestia biura rachunkowego, siedziby i sekretariatu; wysokość składki członkowskiej (E. Jasek)
3. Omówienie spraw PES w oparciu o system EDA w części pisemnej w obecności konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (L. Drobnik, J. Andres)
4. Dyskusja nad propozycją umowy o stworzenie i prowadzenie strony internetowej PTAiIT (W. Machała, J. Andres)
5. Wolne wnioski
Następne posiedzenia planowane są w dniach : 20 lutego, 5 marca (Szczyrk), 17 kwiecień 2009 roku
Ad 1
Profesor Andres przypomniał uchwały podjęte podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Głównego w dniu 15.12.2008 roku.Omówiono problem obsługi księgowej i negocjacji przeprowadzonych w ostatnich tygodniach z Biurem Beaty. Opłaty pobierane przez Biuro Beaty są wyższe w porównaniu z opłatami biur o podobnym profilu. Dlatego Zarząd Główny zdecydował o odstąpieniu od dalszych rozmów z Biurem Beaty, opłaceniu rzeczywistych usług wykonanych przez Biuro Beaty w grudniu 2008 oraz postanowił zawrzeć umowę z biurem rachunkowym proponowanym przez Dr Jasek. Biuro to zaoferowało korzystniejsze warunki współpracy z PTAiIT. Członkowie Zarządu zaakceptowali decyzję w głosowaniu jawnym ( Uchwała nr 1 z dnia 23.01.2009. ) 7 głosów za 0 przeciw 0 wstrzymujących się. Dr Mikaszewska nie brała udziału w głosowaniu.
Ad 2
Dr Ewa Jasek przedstawiła sprawozdanie finansowe za IV kwartał 2008 rokuW sprawozdaniu uwzględniła -stan stan kont i subkont
- dokonane opłaty : za sekretariat, stronę internetową , za obsługa strony przez informatyka, dla biura rachunkowego ELTAX , 3 opłaty za telefony, zwroty kosztów przejazdu dla członków Zarządu Głównego, catering , ZUS PIT 4, wpłata na rzecz WFSA, prowizje bankowe, (drogie dla banków zagranicznych), opłatę za domenę www.
- wpływy ze składek- zaległych bieżących i tych wpłacanych na poczet 2009 roku
-wpływ z rozliczenia XVI ZJAZDU PTAiIT wraz ze zwrotem dla Oddziału Podkarpackiego
- miesięczną lokatę oprocentowaną na 8,5% oraz poinformowała zebranych o negocjacji kolejnego terminu i oprocentowania lokaty w bieżącym tygodniu.
Prof. Drobnik pogratulował fantastycznego wyniku finansowego Zjazdu, posunięć finansowych Zarządu oraz podkreślił role obsługi prawnej mec Smagi.
Następnie omówiono kwestię zwrotu kosztów przejazdu Członków Zarządu Głównego i zaproszonych gości na posiedzenia ZG PTAiIT.
Dr Ewa Jasek poinformowała zebranych, że wysokość wpływów ze składek członkowskich nie pozwala na akceptację stawek za przejazd samochodem dlatego zaproponowała zwrot kosztów podróży do wysokości opłaty za przejazd pierwszą klasą pociągiem INTERCITY, na podstawie przedstawionej ZG delegacji. Zarząd Główny podjął Uchwałę nr 2 z dnia 23.01.2009 w której uchylił Uchwałę nr 2/15.12.2008 oraz zmienił zasady zwrotu kosztów podróży członków Zarządu Głównego i zaproszonych gości zgodne z propozycją Skarbnika ZG Dr Ewy Jasek. Za przyjęciem uchwały głosowało 7 osób przeciw 0 , 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Dyskutowano problem podniesienia wysokości składki członkowskiej i sposobu uiszczania wpłat przez członków PTAiIT; składka nie uległa zmianie w ciągu ostatnich 3 lat, natomiast wzrosły wydatki i zobowiązania Towarzystwa , członkowie wpłacają po 10 PLN miesięcznie często nadpłacając lub niedopłacając – jedno i drugie utrudnia wysyłanie im czasopisma. Dr Ewa Jasek zaproponowała by od nowego roku podnieść wysokość składki do 150 złotych oraz żeby członkowie wpłacali składkę jednorazowo do końca stycznia..
Dr Owczuk podniósł problem porównania składki członkowskiej PTAiIT i ESA w aspekcie różnicy „przywilejów” z bycia członkiem jednego i drugiego towarzystwa (czasopismo , opłaty zjazdowe itp.). W tym samym aspekcie porównał członkostwo w PTAiIT i Polskim Towarzystwie Pediatrycznym. W obydwu przypadkach towarzystwa oferują członkom więcej niż w PTAiIT.
Następnym omawianym zagadnieniem było podniesienie aktywności członków Towarzystwa i ich uczestnictwo w zebraniach Oddziałów PTAiIT oraz pozyskanie nowych członków Towarzystwa. Profesor Kusza zaproponował by zmobilizować do pracy Przewodniczących Oddziałów PTAiIT drogą administracyjną poprzez konsultanta krajowego i konsultantów wojewódzkich . W tym celu Prezes PTAiIT powinien wystosować odpowiednie pismo do Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Podjęto decyzję o zaproszenia na kolejne Zebranie ZG tj 20 lutego 2009 przewodniczących Oddziałów i Sekcji
Ad3
Profesor Drobnik podkreślił wagę egzaminu specjalizacyjnego jako procesu sprawdzenia jakości procesu dydaktycznego. Przeprowadzenie jesiennego egzaminu specjalizacyjnego na bazie pytań EDA1 jest dużym sukcesem Towarzystwa. Profesor dziękował członkom Towarzystwa za zaangażowanie i pracę w przygotowaniu egzaminu i szczególne podziękowanie i wyrazy uznania skierował do Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii Profesora Krzysztofa Kuszy.Profesor Drobnik powiedział, że Towarzystwo ma obowiązek podnoszenia poziomu kształcenia i poziomu wiedzy dlatego PTAiIT zapłaciło za egzamin i wspierało konsultanta krajowego w przygotowaniach do egzaminu.
Następnie Profesor Kusza przedstawił zwięźle przebieg prac i rozmów w Ministerstwie Zdrowia, Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Europejskim Towarzystwie Anestezjologii przed 04.10.2008 (dzień egzaminu EDA 1) jak również przedstawił problemy związane z finansowaniem egzaminu jesiennego oraz kolejnych egzaminów specjalizacyjnych.
Mecenas Smaga przedstawił 3 możliwości prawne finansowania egzaminu
Za egzamin państwowy nie może płacić zdający gdyż egzamin pisemny (EDA1) jest częścią egzaminu państwowego.
1. zdający płaci 240 EURO– niekorzystna dla ESA- bo ESA ma możliwość ściągnięcia kosztów od tych co zdali.
2. połączenie ESA i PSA jest faktyczne -efektem są dwa rodzaje uprawnieni – uprawnienie do dalszych etapów Polskiego egzaminu oraz uprawnienie do europejskiego egzaminu.
3.PTAiIT płaci wszystkim ze środków własnych ma prawo pod warunkiem iż są to członkowie PTAiIT
Umowa Rząd – PTAiIT jest możliwa nie jest możliwa umowa Rząd ESA.
Towarzystwo powinno mieć swój udział w egzaminie i nie powinno dopuścić by ktoś inny to przejął lub żeby odstąpiono od przeprowadzania EDA1 w Polsce.
Prezes PTAiIT poprosił o wypracowanie racjonalnego i skutecznego mechanizmu finansowania egzaminu , który zapewni kontynuację EDA1 oraz o wypracowanie systemu zdobywania pieniędzy na sfinansowanie egzaminu.
Doc Maciejewski powiedział, że zdobycie specjalizacji powoduje poprawę statusu finansowego zdającego. Decyzję o dofinansowaniu musi podjąć Walne Zebranie . Należy unikać sytuacji w której Towarzystwo płaci za egzamin dla osoby, która nie jest członkiem Towarzystwa.
Profesor Drobnik powiedział że należy myśleć dwueapowo: poszukiwać rozwiązań finansowania wewnętrznie oraz wywierać nacisk na ESA o obniżenie kosztów pytań; wstępnie Profesor uzyskał obietnicę Dr Goldika o obniżeniu ceny pytań do następnej sesji egzaminacyjnej. Ponadto po rozmowach przeprowadzonych w Kopenhadze w ESA istnieje szansa na obniżenie ceny egzaminu
Profesor Andres powiedział że PTAiIT jest właścicielem przetłumaczonych dotychczas pytań egzaminacyjnych, za które zapłaciło (ma na nie licencję), ale dalsza współpraca pomiędzy PTAiIT oraz ESA wymaga odrębnej umowy.
Doktor Piechota powiedział że po obniżeniu stawki przez EDA Towarzystwo powinno być stać na zapłacenie za pytania egzaminacyjne
W odpowiedzi na wypowiedź Prof. Kuszy ZG PTAiIT podjął uchwałę (Uchwałą nr 3 z dnia 23.01.2009) o współfinansowaniu egzaminu specjalizacyjnego w 2009 roku.
Ad 4
Do zebranych dołączył przedstawiciel spółki A.T.O.M. Profesor Andres przedstawił stopień zaawansowania rozmów ze spółką (dokładne informacje na temat mowy i współpracy były rozesłane do członków ZG drogą elektroniczną). Koncepcja strony uległa wielokrotnej modyfikacji natomiast forma strony nie została jeszcze do końca ustalona.Pozostaje pytanie jakie przesłanie ma nieść strona internetowa PTAiIT. Głos zabrał Doc Machała, który przypomniał, że swoje propozycje zawarł w prezentacji rozesłanej drogą elektroniczna do członków ZG a następnie omówił je na posiedzeniu ZG w listopadzie.
Strona będzie miała odsyłacz do strony bezpieczeństwa pacjenta opracowanej przez zespół Profesora Nestorowicza w Lublinie. Strona informacji dla pacjenta będzie zawierała każdą możliwą formułę dotycząca znieczulenia. Sekcje będą na stronie w formie zakładkowej podobnie jak Oddziały Towarzystwa . Szczególnie Oddziały i Sekcje należy zmobilizować by w sposób merytoryczny uczestniczyły w „życiu strony”.
Profesor Andres zapytał przedstawiciela Firmy A.T.O.M. czy Firma zapewni obsługę strony
jaki jest koszt budowy strony ( 12800PLN) oraz ile kosztuje serwis i utrzymanie strony (200 PLN). Po wysłuchaniu odpowiedzi przedstawiciela spółki A.T.O.M. ZG podjął uchwałę ( Uchwałą nr 4 z dnia 23.01.2009) w której upoważnił Prezesa PTAiIT do podpisania umowy z Firmą A.T.O.M..
Ad 5
ZG wyraził zgodę na wypłacenie Pani Profesor Ewie Karpel pieniędzy za przygotowanie pytań egzaminacyjnych po przedstawieniu podpisanego rachunku.Ad 6
Dr Maciejewski wyraził zażalenie o brak zainteresowania Zarządu Głównego opracowanymi przez niego i Pana Profesora Kublera Standardami anestezjologicznymi. Profesor Andres przypomniał że zagadnienie było omawiane na zebraniach w których nie uczestniczył zainteresowany i poposił dr Piechotę o przypomnienie swojego wystąpienia z Listopada 2008 roku.1. PTAiIT może złożyć jedynie propozycje natomiast zmiana standardu leży ręku Ministra
2. zaledwie 1/3 tekstu spełnia wymogi tekstu prawnego
3. po opracowaniu tekstu przez prawników w MZ oraz po procesie opiniowania i dyskusji społecznej produkt końcowy nie będzie zbieżny z pierwotnym tekstem opracowania
4. cały proces może zająć kilka lat
Profesor Kusza zaproponował wybranie pojedynczych propozycje i sekwencyjnie przedstawianie ich Ministrowi oraz zapewnił że będzie w tym działaniu wspierał Towarzystwo. Profesor Kusza zapytał czy Towarzystwo chce wyrazić swoje stanowisko na temat strategii postępowania w sprawie kontraktowanie świadczeń zdrowotnych z NFZ. Przypomniał że takie stanowisko wyrażają Związki Zawodowe . Profesor spytał czy w towarzystwie są kompetentni przedstawiciele chętni do współpracy z konsultantem Krajowym
Prezes PTAiIT Prof. dr hab. med. Janusz Andres
Sekretarz PTAiIT Dr Małgorzata Mikaszewska- Sokolewicz