Proszę czekać...
zamknij

Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 9 września 2008

SPRAWOZDANIE Z ZEBRANIA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
PTAiIT Warszawa, dnia 09.09.2008r.


Zebranie otworzył Prezes PTAiIT prof. Leon Drobnik witając wszystkich przybyłych włącznie z zaproszonymi gośćmi.

Następnym punktem zebrania było krótkie przedstawienie sytuacji finansowej Towarzystwa przez skarbnika ZG PTAiIT Macieja Błaszyka. Na dzień 09 września 2009, po trzech latach działania obecnego ZG, finanse Towarzystwa powiększyły się o ok. 80 tyś zł. W najbliższym czasie Towarzystwo czeka sfinansowanie przygotowania pierwszej części egzaminu EDA.

ZG jednogłośnie przedłużył rekomendację dla prof. Jacka Jastrzębskiego do pełnienia funkcji rzeczoznawcy w Instytucie Leków w Warszawie.

Przyznano dofinansowanie dla dr Renaty Szebli która wystąpiła z takim wnioskiem po obronie pracy doktorskiej którą finansowała z własnych źródeł. Głosowało pięciu obecnych na zebraniu członków ZG. W głosowaniu jawnym za 5 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się. Podjęto stosowną uchwałę.

Prezes PTAiIT prof. Leon Drobnik omówił dokonania Towarzystwa w latach 2005-2008.

  • Wprowadzono pierwszą część - pisemną - egzaminu EDA jako część pisemną Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla naszej specjalności.
    W tym miejscu Konsultant Krajowy prof. Krzysztof Kusza przyznał, iż w dniu dzisiejszym nie ma jeszcze odpowiedniego rozporządzenia MZ w tej sprawie (rozporządzenie zostało podpisane przez Minister Zdrowia Ewę Kopacz dwa dni później - dop.). w dniu 08 września 2008 w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z tzw. czynnikami społecznymi na którym omawiano poprawki do rozporządzenia o specjalizacjach lekarskich w którym ujęta była też kwestia wspomnianego egzaminu. Niezależnie od wyniku prac Ministerstwa z uwagi na poczynione wcześniej starania dnia 04 października 2008 odbędzie się egzamin EDA-1. Egzamin EDA-1 nie może być odwołany gdyż zapisało się na niego kilka osób z zagranicy. Przy braku stosownego rozporządzenia MZ egzamin EDA-1 będzie dla chętnych i dla obywateli Polski będzie bezpłatny.
  • Prof. Drobnik wraz z prof. Küblerem pracowali w Komisji Jakości i Bezpieczeństwa Znieczulenia Chorych UEMS. Dodatkowo prof. Drobnik został sekretarzem Komisji Akredytacyjnej UEMS (6 osobowej) której zadaniem jest opracowywania wytycznych dla ośrodków kształcących specjalistów medycznych w Europie.
  • Zorganizowano Konferencję UEMS
  • Zorganizowano konferencję na temat środków zwiotczających z wiodącym udziałem zagranicznych wykładowców.
  • Wprowadzono dofinansowania dla członków Towarzystwa uzyskujących stopnie naukowe (którzy muszą wnieść opłaty za przewody doktorskie i habilitacyjne).
  • Zrealizowano zamysł poprzedniego Zarządu polegający na centralnym przyjmowaniu składek członkowskich.
  • Stworzono nową bazę danych adresowych. Niestety nie wszyscy wpłacający podają adres na wpłacie.
  • Połączono opłacanie składki członkowskiej z prenumeratą czasopisma "Anestezjologia Intensywna Terapia".

Nie udało się zorganizować nowego stałego adresu dla Towarzystwa, nie udało się też zarejestrować nowego Statutu - sprzeciw przedstawiciela prezydenta m. Warszawy spowodował odrzucenie Statutu przez Sąd Rejestrowy.

W związku z tym ostatnim faktem Prezes Elekt prof. Janusz Andres zaproponował przyjęcie nowego Statutu i jego rejestrację. Projekt nowego Statutu zreferował mecenas Marcin Smaga. Nowy Statut w najważniejszych punktach:

  • utrzymuje możliwość działalności gospodarczej Towarzystwa
  • odchodzi od instytucji delegata na walne zebranie
  • nie zawiera nazw Oddziałów i Sekcji
  • ustanawia odznaczenie Towarzystwa
  • jako załącznik zawiera godło towarzystwa

Ponadto na zebraniu zaproponowano kandydaturę prof. Marii Wujtewicz na Prezesa Elekta następnej kadencji. Zaproponowano też dwóch członków ZG - dr Ewę Jacek i dr Małgorzatę Mikaszewską-Sokolewicz.