Proszę czekać...
zamknij

Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 23 czerwca 2006

Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Łódź, dnia 23 czerwca 2006r.

Lista obecności w załączeniu

Program zebrania:

  1. Wprowadzanie testowych egzaminów europejskich do polskiego sytemu egzaminów specjalizacyjnych.
  2. Prezentacja nowej witryny internetowej Towarzystwa.
  3. Opracowanie zasad ustalania standardów, wytycznych, rekomendacji postępowania w anestezjologii i intensywnej terapii
  4. Uzyskanie praw do tłumaczenia podręcznika anestezjologii R. Millera.
  5. Zasady prowadzenia obrad i wykładów podczas zjazdów i konferencji
  6. Członkostwo honorowe Towarzystwa dla prof. Georgio Conti, wieloletniego członka zespołu opiekującego się Janem Pawłem II.
  7. Kontakty z Towarzystwami zagranicznymi.
  8. Szkolenie wykładowców w Bratysławie (ESA, WFSA)
Prezes PTAiIT powitał uczestników zebrania. Następnie przystąpił do omówienia propozycji zastosowania części testu egzaminu na Europejski Dyplom Anestezjologii (EDA) jako części testowej państwowego egzaminu specjalizacyjnego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Wymaga to zorganizowania spotkania przedstawicieli ESA i Komisji Egzaminacyjnej EDA z władzami CEM, CMKP, przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia, konsultantem krajowym. Wyjaśnienia wymagają następujące kwestie: uregulowania prawne, odpłatność za egzamin, która powinna być utrzymana na obecnym poziomie, podczas, gdy ESA pobiera 400 euro. Inna jest też tematyka pytań- egzamin europejski ma znacznie więcej pytań z fizjologii, patofizjologii oraz farmakologii. W dyskusji zwrócono uwagę, że testy EDA jako swoje narodowe egzaminy wprowadziły już Austria i Szwajcaria a przygotowują się do tego Węgry. Konieczne będzie zwiększenie nacisku na nauczanie nauk podstawowych w trakcie szkolenia specjalizacyjnego oraz dostosowanie kursów specjalizacyjnych i kursu podsumowującego w Popowie. Konieczna będzie współpraca zespołu pod kierunkiem prof. Jałowieckiego układającego obecnie testy z Komisją Egzaminacyjną EDA oraz dostęp do banku pytań europejskich.
Następnie sekretarz ZG PTAiIT dr Maciej Gordon przedstawił projekt nowej strony internetowej Towarzystwa. Poza nową szatą graficzną i organizacją prezentowanych tematów ma ona stanowić bazę członków Towarzystwa, ułatwić kontakty pomiędzy ZG, Oddziałami, Sekcjami oraz Członkami Towarzystwa.

W kwestii opracowania zasad ustalania standardów, wytycznych, rekomendacji postępowania w anestezjologii i intensywnej terapii głos zabrał doc. Dariusz Maciejewski. Uczestniczy on w pracach zespołów specjalistów opracowujących zestawy procedur (ogólnych i w poszczególnych rodzajach zabiegów i znieczuleń) i standardów (lokalowe, wyposażenie, sprzęt) dla NFZ oraz Ministerstwa zdrowia w celu wprowadzenia koszyka świadczeń. Stworzono 11 zestawów procedur wzorując się na systemach różnych państw. Następnie rozważano czy Towarzystwo powinno zaakceptować zaproponowane standardy, czy należałoby stworzyć własne wytyczne postępowania. Ustalono, że aby nie dublować wysiłków konieczna będzie ścisła współpraca Towarzystwa z zespołem opracowującym procedury dla Ministerstwa.

Następnie prof. Drobnik zaproponował, aby podczas zjazdów i konferencji organizowanych w kraju zwiększać ilość sesji odbywających się w języku angielskim, a podczas wykładów prezentować równolegle slajdy w językach polskim i angielskim. Przyczyni się to do zwiększenia rangi międzynarodowej imprez krajowych i podniesie walory edukacyjne prezentacji. Uczestnicy zebrania wyrazili akceptację dla tej propozycji.

Z kolei Prezes PTAiIT zaproponował rozważenie kandydatur do członkostwa honorowego Towarzystwa: prof. Zbigniewa Rybickiego, prof. Rona Millera, prof. Joachima Radke oraz prof. Georgio Conti. Zdecydowano, iż rozważenie kandydatur nastąpi po wpłynięciu formalnych wniosków do ZG.

Prezes PTAiIT poinformował o cyklu sześciu szkoleń zorganizowanym i opłacanym przez WFSA, dotyczących metodyki nauczania anestezjologii. Szkolenia odbędą się w Bratysławie. Uczestnicy są zobowiązani do organizowania podobnych szkoleń w swoich krajach celem przekazania innym nabytej wiedzy. Do końca czerwca należy zgłosić 4 uczestników z Polski. Jednogłośnie postanowiono, iż Towarzystwo zrefunduje uczestnikom szkolenia koszty podróży.