Proszę czekać...
zamknij

Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 3 marca 2005

Sprawozdanie z zebrania
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii
i Intensywnej Terapii w dniu 3 marca 2005


Zebranie odbyło się w Szczyrku w czasie trwania IV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Postępy Znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia. Lista obecnych w załączeniu.

Porządek zebrania:

  1. Prezentacja Sekcji Kardio- Torakoanestezji PTAiIT.
  2. Szkolenie w intensywnej terapii - CoBaTrICE.
  3. Słowacko-Polskie Winterforum 2005.
  4. Słowo o Muzeum PTAiIT w Ostrowie Wielkopolskim.
  5. Sprawy bieżące
  6. Wolne wnioski

Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.

Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.

Obecnych powitał Prezes Towarzystwa prof. Andrzej Nestorowicz,
który przewodniczył zebraniu.

Ad 1. Prezentacja Sekcji Kardio- Torakoanestezji PTAiIT.

Sekcja Kardioanestezji została powołana do życia w 1993r z inicjatywy prof. Janiny Suchorzewskiej. W roku 2002 powstała Sekcja Kardio- Torakoanestezji PTAiIT. Jej historię, rozwój oraz stan aktualny przedstawił doc. Dariusz Szurlej. Od początku swego istnienia Sekcja, której przewodniczyli dotychczas dr Grzegorz Gallert, prof. Piotr Kapnik a aktualnie doc. Dariusz Szurlej, działała bardzo aktywnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje i warsztaty organizowane przez Sekcję w latach poprzednich w Szczyrku, Szczawnicy i Ustroniu, z udziałem zaproszonych gości z zagranicy. Liczba prezentowanych prac podczas tych spotkań sięgała 31/konferencję a materiały naukowo-szkoleniowe drukowano między innymi w suplemencie Anestezjologii Intensywnej Terapii. Wyniki badań własnych członkowie Sekcji prezentują również na zjazdach i kongresach międzynarodowych. Współpraca i wymiana doświadczeń prowadzona jest z anestezjologami Czech, Słowacji, Białorusi, Rumunii, Litwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Norwegii i Danii. Podejmowane są starania by kolejny Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardio- Torakoanestezjologów odbył się w 2007r. w Polsce.

Ad 2. Szkolenie w intensywnej terapii  CoBaTrICE.

Trwają intensywne prace w ramach projektu CoBaTrICE a ich postęp został omówiony przez dr Adama Mikstackiego. Polska odgrywa wiodącą rolę w tym projekcie: wśród około 45 krajów z całego świata jesteśmy na 5 miejscu pod względem liczby uczestniczących w nim osób i na 3 miejscu pod względem proponowanych wymogów kompetencyjnych (umiejętności) dla personelu medycznego intensywnej terapii. Kolejnym etapem projektu będą prace 10 osobowego zespołu roboczego celem analizy, kategoryzacji i klasyfikacji zebranego materiału. W podjętej dyskusji głos zabierali prof. Roman Szulc, prof. Ewa Karpel, prof. Ewa Mayzner-Zawadzka, prof. Andrzej Kübler, prof. Leon Drobnik, prof. Andrzej Nestorowicz, dr Adam Mikstacki, dr Włodzimierz Majewski - rozważając znaczenie projektu CoBaTrICE dla dalszego rozwoju naszej specjalności w wymiarze szkoleniowym, organizacyjnym i praktycznym.

Ad 3. Słowacko-Polskie Winterforum 2005.

Na zaproszenie Słowackiego Towarzystwa Anestezjologii i Medycyny Intensywnej w konferencji, która odbyła się w dniach 16-19.02.2005r. uczestniczyli: z ramienia ZG prof. Andrzej Nestorowicz a jako wykładowcy  prof. Janusz Andres, prof. Leon Drobnik, doc. Andrzej Piotrkowski, prof. Roman Szulc. Udział przedstawicieli naszego Towarzystwa był znaczący a prezentowane wykłady stały się wydarzeniem konferencji. W prowadzonych rozmowach z reprezentantami gospodarzy dyskutowano aktualne problemy anestezjologii i intensywnej terapii w obu krajach oraz możliwości szkolenia kolegów Słowaków w polskich ośrodkach. Prezes Towarzystwa, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XV Zjazdu PTAiIT zaprosił słowackich anestezjologów do uczestnictwa w Zjeździe w Poznaniu na preferencyjnych warunkach. W opinii prof. Andrzeja Nestorowicza nawiązywanie ścisłej współpracy z sąsiednimi towarzystwami powinno być priorytetem PTAiIT a polskie ośrodki otwarte na szkolenia kolegów z pobliskich krajów. W dyskusji, podkreślającej dotychczasowy wkład naszego środowiska w takie szkolenia, głos zabierali dr Alicja Macheta i prof. Leon Drobnik.

Ad 4. Słowo o Muzeum PTAiIT w Ostrowie Wielkopolskim.

Muzeum PTAiIT zostało powołane do życia w 2003 r. z inicjatywy prof. Witolda Jurczyka. Jego powstanie, istnienie i dalsze funkcjonowanie jest potrzebne nam wszystkim. Wymaga jednak ostatecznego uregulowania spraw formalnych wynikających z lokalizacji jednostki w Ostrowie Wlkp. Do chwili obecnej nie udało się zagwarantować dla Muzeum wieloletniego użytkowania lokalu, który zajmuje. Pomimo licznych starań Zarządu Głównego, w tym również przesłania odpowiedniej umowy, władze lokalne Ostrowa nie kwapią się do podpisania stosownego porozumienia. Sytuacja ta budzi uzasadniony niepokój co do dalszego istnienia jednostki w tym miejscu i wstrzymuje jej dalszy rozwój.

Obawy Prezesa w podjętej dyskusji podzielali: prof. Wojciech Gaszyński, prof. Roman Szulc, dr Dariusz Onichimowski i dr Włodzimierz Majewski.

Ad 5. Sprawy bieżące.

  • Wzrastają obowiązkowe opłaty zagraniczne Towarzystwa. Skarbnik ZG poinformował zebranych, o konieczności odprowadzania składek nie tylko na rzecz WFSA (2 USD/członka) ale również ESA/NASC (0,66 /członka) jako jedynej reprezentacji anestezjologów w Europie.
  • Dr Jarosław Wośko po raz kolejny zaapelował do Przewodniczących Oddziałów i Sekcji o dyscyplinę finansową. Upłynął statutowy termin składania sprawozdań finansowych i odprowadzania składek do ZG: wpłynęło jedynie 7 sprawozdań z Oddziałów (Dolnośląski, Gdańsko-Pomorki, Kujawsko-Pomorski, Podlaski, Śląski, Świętokrzyski Wielkopolski) i ani jedno z Sekcji. Nie jest możliwe roczne rozliczenie PTAiIT z Urzędem Skarbowym. Narastają zaległości finansowe zobowiązań Oddziałów wobec ZG. Nie są przesyłane również aktualne listy członków. Towarzystwu zagrażają sankcje karno-skarbowe.
  • Sekretarz ZG przedłożyła zebranym wnioski o wykreślenie z rejestru nieaktywnych członków Towarzystwa: Oddział Śląski  305 osób, Oddział Mazowiecki  23 osoby.

W dyskusji głos zabierali: Prof. Ewa Karpel, dr Alicja Macheta, dr Włodzimierz Majewski.Wnioski zaakceptowano jednogłośnie.

  • Prof. Przemysław Jałowiecki zwrócił uwagę na potrzebę zmiany sposobu rejestrowania członków Towarzystwa i pobierania składek członkowskich. Wzorem innych towarzystw proponuje przejęcie tych zadań przez Zarząd Główny - co wymaga stosownych zmian statutowych i organizacyjnych. Zastrzeżenia zgłosił Skarbnik ZG  dr Jarosław Wośko. Sugestię tę poparł Prezes podkreślając jednocześnie konieczność dostarczania każdemu członkowi Towarzystwa Anestezjologii Intensywnej Terapii w ramach uiszczanej składki. Prof. Wojciech Gaszyński zwrócił uwagę, że będzie to wymagało jej podwyższenia. W opinii dr Włodzimierza Majewskiego idea jest słuszna o ile czasopismo będzie spełniało funkcje edukacyjne w ramach ustawicznego szkolenia podyplomowego. Podobnego zdania był dr Wojciech Gromkowski.
  • W nawiązaniu do podnoszonych postulatów prof. Andrzej Nestorowicz omówił plany dalszego rozwoju czasopisma celem nadania mu możliwie najwyższych pozycji rankingowych w gronie wydawnictw naukowych.

Ad 6. Wolne wnioski

  • Prezes poinformował zebranych, że Zarząd Główny otrzymał dwa wnioski o nadanie godności Członka Honorowego PTAiIT. Przedstawił sylwetkę dr n. med. Zofii Winiarczyk i zarządził głosowanie. Wniosek przyjęto 6 głosami przy 2 wstrzymujących się. Następnie przedstawił sylwetkę prof. dr hab. n. med. Wojciecha Noszczyka. Po dyskusji, w wyniku głosowania zarządzonego przez Prezesa ustalono jednogłośnie, że z powodu uchybień formalnych wymagających uzupełnień, wniosek ten będzie poddany głosowaniu na następnym posiedzeniu Zarządu.
  • Zarząd Główny głosami 5  za i 3  przeciw wyraził zgodę na Patronat Honorowy VI Ogólnopolskiego Sympozjum Blok operacyjny  organizacja i funkcjonowanie.

Przewodniczący prof. Andrzej Nestorowicz podziękował obecnym za aktywny udział w zebraniu i zaprosił na kolejne posiedzenie, które odbędzie się w czerwcu 2005 w Krakowie.

Sekratarz

Zarządu Głównego PTAiIT

Dr n. med. Anna Fijałkowska

Galeria zdjęć: