Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 3 marca 2005
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii
i Intensywnej Terapii w dniu 3 marca 2005
Zebranie odbyło się w Szczyrku w czasie trwania IV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Postępy Znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia. Lista obecnych w załączeniu.
Porządek zebrania:
- Prezentacja Sekcji Kardio- Torakoanestezji PTAiIT.
- Szkolenie w intensywnej terapii - CoBaTrICE.
- Słowacko-Polskie Winterforum 2005.
- Słowo o Muzeum PTAiIT w Ostrowie Wielkopolskim.
- Sprawy bieżące
- Wolne wnioski
Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.
Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.
który przewodniczył zebraniu.
Ad 1. Prezentacja Sekcji Kardio- Torakoanestezji PTAiIT.
Sekcja Kardioanestezji została powołana do życia w 1993r z inicjatywy prof. Janiny Suchorzewskiej. W roku 2002 powstała Sekcja Kardio- Torakoanestezji PTAiIT. Jej historię, rozwój oraz stan aktualny przedstawił doc. Dariusz Szurlej. Od początku swego istnienia Sekcja, której przewodniczyli dotychczas dr Grzegorz Gallert, prof. Piotr Kapnik a aktualnie doc. Dariusz Szurlej, działała bardzo aktywnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje i warsztaty organizowane przez Sekcję w latach poprzednich w Szczyrku, Szczawnicy i Ustroniu, z udziałem zaproszonych gości z zagranicy. Liczba prezentowanych prac podczas tych spotkań sięgała 31/konferencję a materiały naukowo-szkoleniowe drukowano między innymi w suplemencie Anestezjologii Intensywnej Terapii. Wyniki badań własnych członkowie Sekcji prezentują również na zjazdach i kongresach międzynarodowych. Współpraca i wymiana doświadczeń prowadzona jest z anestezjologami Czech, Słowacji, Białorusi, Rumunii, Litwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Norwegii i Danii. Podejmowane są starania by kolejny Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardio- Torakoanestezjologów odbył się w 2007r. w Polsce.
Ad 2. Szkolenie w intensywnej terapii CoBaTrICE.
Trwają intensywne prace w ramach projektu CoBaTrICE a ich postęp został omówiony przez dr Adama Mikstackiego. Polska odgrywa wiodącą rolę w tym projekcie: wśród około 45 krajów z całego świata jesteśmy na 5 miejscu pod względem liczby uczestniczących w nim osób i na 3 miejscu pod względem proponowanych wymogów kompetencyjnych (umiejętności) dla personelu medycznego intensywnej terapii. Kolejnym etapem projektu będą prace 10 osobowego zespołu roboczego celem analizy, kategoryzacji i klasyfikacji zebranego materiału. W podjętej dyskusji głos zabierali prof. Roman Szulc, prof. Ewa Karpel, prof. Ewa Mayzner-Zawadzka, prof. Andrzej Kübler, prof. Leon Drobnik, prof. Andrzej Nestorowicz, dr Adam Mikstacki, dr Włodzimierz Majewski - rozważając znaczenie projektu CoBaTrICE dla dalszego rozwoju naszej specjalności w wymiarze szkoleniowym, organizacyjnym i praktycznym.
Ad 3. Słowacko-Polskie Winterforum 2005.
Na zaproszenie Słowackiego Towarzystwa Anestezjologii i Medycyny Intensywnej w konferencji, która odbyła się w dniach 16-19.02.2005r. uczestniczyli: z ramienia ZG prof. Andrzej Nestorowicz a jako wykładowcy prof. Janusz Andres, prof. Leon Drobnik, doc. Andrzej Piotrkowski, prof. Roman Szulc. Udział przedstawicieli naszego Towarzystwa był znaczący a prezentowane wykłady stały się wydarzeniem konferencji. W prowadzonych rozmowach z reprezentantami gospodarzy dyskutowano aktualne problemy anestezjologii i intensywnej terapii w obu krajach oraz możliwości szkolenia kolegów Słowaków w polskich ośrodkach. Prezes Towarzystwa, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XV Zjazdu PTAiIT zaprosił słowackich anestezjologów do uczestnictwa w Zjeździe w Poznaniu na preferencyjnych warunkach. W opinii prof. Andrzeja Nestorowicza nawiązywanie ścisłej współpracy z sąsiednimi towarzystwami powinno być priorytetem PTAiIT a polskie ośrodki otwarte na szkolenia kolegów z pobliskich krajów. W dyskusji, podkreślającej dotychczasowy wkład naszego środowiska w takie szkolenia, głos zabierali dr Alicja Macheta i prof. Leon Drobnik.
Ad 4. Słowo o Muzeum PTAiIT w Ostrowie Wielkopolskim.
Muzeum PTAiIT zostało powołane do życia w 2003 r. z inicjatywy prof. Witolda Jurczyka. Jego powstanie, istnienie i dalsze funkcjonowanie jest potrzebne nam wszystkim. Wymaga jednak ostatecznego uregulowania spraw formalnych wynikających z lokalizacji jednostki w Ostrowie Wlkp. Do chwili obecnej nie udało się zagwarantować dla Muzeum wieloletniego użytkowania lokalu, który zajmuje. Pomimo licznych starań Zarządu Głównego, w tym również przesłania odpowiedniej umowy, władze lokalne Ostrowa nie kwapią się do podpisania stosownego porozumienia. Sytuacja ta budzi uzasadniony niepokój co do dalszego istnienia jednostki w tym miejscu i wstrzymuje jej dalszy rozwój.
Obawy Prezesa w podjętej dyskusji podzielali: prof. Wojciech Gaszyński, prof. Roman Szulc, dr Dariusz Onichimowski i dr Włodzimierz Majewski.
Ad 5. Sprawy bieżące.
- Wzrastają obowiązkowe opłaty zagraniczne Towarzystwa. Skarbnik ZG poinformował zebranych, o konieczności odprowadzania składek nie tylko na rzecz WFSA (2 USD/członka) ale również ESA/NASC (0,66 /członka) jako jedynej reprezentacji anestezjologów w Europie.
- Dr Jarosław Wośko po raz kolejny zaapelował do Przewodniczących Oddziałów i Sekcji o dyscyplinę finansową. Upłynął statutowy termin składania sprawozdań finansowych i odprowadzania składek do ZG: wpłynęło jedynie 7 sprawozdań z Oddziałów (Dolnośląski, Gdańsko-Pomorki, Kujawsko-Pomorski, Podlaski, Śląski, Świętokrzyski Wielkopolski) i ani jedno z Sekcji. Nie jest możliwe roczne rozliczenie PTAiIT z Urzędem Skarbowym. Narastają zaległości finansowe zobowiązań Oddziałów wobec ZG. Nie są przesyłane również aktualne listy członków. Towarzystwu zagrażają sankcje karno-skarbowe.
- Sekretarz ZG przedłożyła zebranym wnioski o wykreślenie z rejestru nieaktywnych członków Towarzystwa: Oddział Śląski 305 osób, Oddział Mazowiecki 23 osoby.
W dyskusji głos zabierali: Prof. Ewa Karpel, dr Alicja Macheta, dr Włodzimierz Majewski.Wnioski zaakceptowano jednogłośnie.
- Prof. Przemysław Jałowiecki zwrócił uwagę na potrzebę zmiany sposobu rejestrowania członków Towarzystwa i pobierania składek członkowskich. Wzorem innych towarzystw proponuje przejęcie tych zadań przez Zarząd Główny - co wymaga stosownych zmian statutowych i organizacyjnych. Zastrzeżenia zgłosił Skarbnik ZG dr Jarosław Wośko. Sugestię tę poparł Prezes podkreślając jednocześnie konieczność dostarczania każdemu członkowi Towarzystwa Anestezjologii Intensywnej Terapii w ramach uiszczanej składki. Prof. Wojciech Gaszyński zwrócił uwagę, że będzie to wymagało jej podwyższenia. W opinii dr Włodzimierza Majewskiego idea jest słuszna o ile czasopismo będzie spełniało funkcje edukacyjne w ramach ustawicznego szkolenia podyplomowego. Podobnego zdania był dr Wojciech Gromkowski.
- W nawiązaniu do podnoszonych postulatów prof. Andrzej Nestorowicz omówił plany dalszego rozwoju czasopisma celem nadania mu możliwie najwyższych pozycji rankingowych w gronie wydawnictw naukowych.
Ad 6. Wolne wnioski
- Prezes poinformował zebranych, że Zarząd Główny otrzymał dwa wnioski o nadanie godności Członka Honorowego PTAiIT. Przedstawił sylwetkę dr n. med. Zofii Winiarczyk i zarządził głosowanie. Wniosek przyjęto 6 głosami przy 2 wstrzymujących się. Następnie przedstawił sylwetkę prof. dr hab. n. med. Wojciecha Noszczyka. Po dyskusji, w wyniku głosowania zarządzonego przez Prezesa ustalono jednogłośnie, że z powodu uchybień formalnych wymagających uzupełnień, wniosek ten będzie poddany głosowaniu na następnym posiedzeniu Zarządu.
- Zarząd Główny głosami 5 za i 3 przeciw wyraził zgodę na Patronat Honorowy VI Ogólnopolskiego Sympozjum Blok operacyjny organizacja i funkcjonowanie.
Przewodniczący prof. Andrzej Nestorowicz podziękował obecnym za aktywny udział w zebraniu i zaprosił na kolejne posiedzenie, które odbędzie się w czerwcu 2005 w Krakowie.
Sekratarz
Zarządu Głównego PTAiIT
Dr n. med. Anna FijałkowskaGaleria zdjęć: