Proszę czekać...
zamknij

Aktualności

05.03.2020 Ankieta przygotowana przez ESA w celu rozpoznania zaplecza organizacyjnego, kadrowego oraz sprzętowego w zakresie funkcjonowania w Europie sal poznieczuleniowych

Szanowni Państwo

Zwracam się po raz kolejny z prośbą o wypełnienie ankiety przygotowanej przez ESA w celu rozpoznania zaplecza organizacyjnego, kadrowego oraz sprzętowego w zakresie funkcjonowania w Europie sal poznieczuleniowych. Brak odpowiedzi na ankietę stawia Polskę i polskie AIIT w trudnej sytuacji w obliczu rozpoznania tego zagadnienia, tym bardziej, że obecność stanowisk poznieczuleniowych wynika w Polsce jednoznacznie z przepisów prawa.  Zwracam także uwagę, że stanowiska poznieczuleniowe są także elementem branym pod uwagę podczas akredytowania szpitala do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Zatem niechęć, co do tego typu sprawozdawczości stawia nasz kraj w świetle niechętnie współpracującego na rzecz bezpieczeństwa chorych oraz na pozycji straconej w pozyskiwaniu środków finansowych z UE w celu zwiększania potencjału łóżkowego w obszarze Post Anaesthesia Care Unit (PACU). Za przedstawienie wyników ankiety odpowiedzialna jest Pani Profesor Idit Matot (Izrael), co uczyni podczas posiedzenia Prezesów Towarzystw Naukowych (NASC) w Barcelonie, gdzie zapadną wówczas decyzje co do wsparcia finansowego krajów nie zabezpieczających minimalnej opieki poznieczuleniowej. Jak dotychczas Pani Profesor Matot otrzymała z Polski tylko 6 ankiet i oczywiście statystykę zwrotności ankiet przedstawi na forum europejskim. Przypominam, że już udało nam się zająć kluczowe ostatnie pozycje w znamienitych publikacjach rozważających śmiertelność chorych w okresie pooperacyjnym. Konsultant Krajowy Profesor Radosław Owczuk wyraził niepokój takim stanem rzeczy i dołącza się do apelu o wypełnienie ankiety i podejmowanie takich działań w przyszłości.

Link do ankiety: https://survey.sogosurvey.com/r/j4Iys3

Krzysztof Kusza

Prezes PTAiIT