Proszę czekać...
zamknij

Aktualności

08.06.2015 Pomyślne wiadomości z Euroanaesthesia 2015 w Berlinie
Szanowni Państwo,

Mam przyjemność poinformować, że głosowanie w sprawie zmiany Statutu ESA podczas Zjazdu Euroanaesthesia w Berlinie zakończyło się wynikiem pomyślnym dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zwolennikom zmian nie udało się uzyskać 75% głosów niezbędnych do przeprowadzenia poprawek w Statucie European Society of Anaesthesiology (ESA). Tym samym utrzymany został dotychczasowy status ESA, sprzyjający integracji anestezjologów z wszystkich krajów Europy. W tym systemie głos przedstawiciela każdego kraju ma taką samą siłę oddziaływania, niezależnie od liczby aktywnych członków ESA pochodzących z danego kraju.

Przy tej okazji warto zauważyć, że w rankingu liczby aktywnych członków ESA Polska jest aktualnie na 9 miejscu w Europie. Wynik ten nie jest szczególnym powodem do dumy, jeżeli weźmie się pod uwagę wielkość naszego kraju i liczbę jego obywateli. Stać nas na znacznie więcej i powinniśmy podjąć aktywne działania na rzecz zwiększenia aktywności anestezjologów z Polski w tym zakresie, tym bardziej że jesteśmy aktualnie jednym z najbardziej aktywnych ośrodków egzaminu EDAiC w Europie.

Korzystając z okazji, chciałbym bardzo podziękować wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy - pomimo bardzo ciekawego programu naukowego - znaleźli czas aby wziąć udział w głosowaniu podczas długiego i wyjątkowo burzliwego tym razem Walnego Zebrania ESA. To dzięki Państwa pomocy i ogromnej mobilizacji członków ESA pochodzących z naszego regionu i wielu mniejszych krajów europejskich, European Society of Anaesthesiology utrzymała swój status i pozostanie nadal "naszą" organizacją i będzie mogła wypełniać swój główny cel, którym jest prowadzenie szeroko pojętej działalności naukowo-edukacyjnej, ale z uwzględnieniem problemów i potrzeb anestezjologów z wszystkich krajów Europy.

Łączę pozdrowienia

Prof.dr hab.n.med. Piotr Knapik
Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii
i Intensywnej Terapii