Aktualności
Szanowni Państwo,
W kontekście narastającego zagrożenia zjawiskiem antybiotykooporności, przed którego dramatycznymi konsekwencjami w najnowszych doniesieniach przestrzegają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Centrum Profilaktyki i Kontroli Zakażeń (ECDC, ang. European Centre for Disease Prevention and Control) i jako Przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnianie rekomendacji diagnostyki i terapii zakażeń, a także o ile to możliwe umieszczenie na Państwa stronie linku do nich. Rekomendacje dostępne są na stronie NPOA www.antybiotyki.edu.pl w zakładce „Najważniejsze dokumenty”:
http://antybiotyki.edu.pl/szpitalna-polit-rekomendacje-diagnost.php. W razie wątpliwości dotyczących ich ściągnięcia istnieje możliwość przesłania wersji elektronicznej dokumentów (w tej sprawie proszę o kontakt na adres pionmikrobiol@cls.edu.pl).
Rekomendacje przygotowywane są z godnie z zasadami medycyny opartej na faktach i konsultowane ze specjalistami z odpowiednich dziedzin medycyny.
Szpitalom szczególnej uwadze polecam dokumenty „Szpitalna Polityka Antybiotykowa” oraz „Szpitalna Lista Antybiotyków”, których znaczenie dostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględniając ich wytyczne w kryteriach oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Wśród dostępnych rekomendacji na stronie NPOA znajdują się również:
• Rekomendacje diagnostyki i terapii wtórnego zapalenia otrzewnej,
• Rekomendacje stosowania antybiotyków w ostrym martwiczym zapaleniu
trzustki,
• Profilaktyka, diagnostyka i terapia zakaże w ortopedii,
• Stosowanie antybiotyków w wybranych zakażeniach skóry i tkanek
miękkich,
• Rekomendacje postępowania w zakażeniach bakteryjnych ośrodkowego
układu nerwowego,
• Stosowanie antybiotyków w profilaktyce okołooperacyjnej,
• Zakażenia Clostridium difficile: diagnostyka, terapia, profilaktyka,
• Rekomendacje postępowania w zakażeniach układu oddechowego.
W tracie opracowania są ponadto:
• Rekomendacje diagnostyki i terapii zakażeń układu moczowego.
• Rekomendacje diagnostyki i terapii zakażeń u noworodka,
Zachęcam do korzystania z elektronicznych wersji rekomendacji, które można bezpłatnie ściągnąć ze wskazanej powyżej strony w formacie PDF. Istnieje również możliwość przesłania wersji „książkowej” – w razie takiego zapotrzebowania proszę o przesłanie informacji na adres pionikrobiol@cls.edu.pl (proszę podać ilość, tytuł rekomendacji oraz dokładny adres).
Z wyrazami szacunku,
Prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz
Przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków
Konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej